LIGA TENISA STOŁOWEGO

Strona ligi tenisa stołowego prowadzonej w Centrum Sportów Spokojna w Tarnowie

Start ligi

W dniu 3 kwietnia rozpoczynamy rozgrywki ligi tenisa stołowego. Na chwilę obecną do ligi zapisane jest 13 osób. Rozgrywki ligowe będą docelowo przebiegać wg schematu :

Gracze dzieleni są na grupy mniej więcej wg stopnia zaawansowania w grze. W grupie A będą grać najlepsi gracze, w B słabsi od nich itd. Liczba grup uzależniona jest od ogólnej ilości zawodników ligowych. Liczebność graczy w każdej z grup powinna być w miarę możliwości równa. ( w przypadku 13 zawodników będą 2 grupy – 7 graczy i 6 graczy ).

Faza rozgrywek grupowych

Rozgrywane jest kilka kolejek fazy grupowej. W każdej kolejce każdy gracz powinien rozegrać 1 mecz z każdym innym zawodnikiem ze swojej grupy (każdy z każdym). Za wygrany set w meczu (mecz to zawsze 5 setów rozgrywanych do 11 punktów) gracz zdobywa 1 punkt. Suma uzbieranych punktów w danej kolejce decyduje o miejscu w grupie. Po zakończeniu kolejki dokonywane są przesunięcia między grupami. Tj. 2 czołowych zawodników awansuje do grupy wyżej, 2 ostatnich spada do grupy niżej. Czas trwania każdej kolejki określany jest wg założenia, że gracz powinien rozegrać jeden mecz ligowy w tygodniu.

Faza play-off

Po zakończeniu fazy rozgrywek grupowych 8 lub 16 zawodników (wg kolejności miejsc z grupy A i ewentualnie następnych ) rozgrywa systemem pucharowym (wygrywający przechodzi dalej) turniej na zakończenie sezonu ligowego. Jego zwycięzca zostaje mistrzem ligowym sezonu.

Ponieważ liga tenisa stołowego dopiero startuje, nie mamy żadnych podstaw, dzięki którym moglibyśmy określić umiejętności zawodników a co za tym idzie przydzielić ich do właściwych grup (A – lepsi, B-słabsi itd.)

Dlatego rozgrywki tego sezonu będą trochę odbiegać od przedstawionego wyżej schematu.

Najpierw zawodnicy zagrają kolejką wstępną. W tej kolejce utworzymy grupy wg podanych założeń, ale zawodnicy do grup zostaną przypisani w kolejności alfabetycznej. (Czyli grupa 1- od A do ?, grupa B- od ? do Z itp.) Następnie zawodnicy rozegrają mecze każdy z każdym w obrębie grupy. Po zakończeniu kolejki wstępnej najlepsi zawodnicy z każdej grupy utworzą grupę A, pozostali dalsze grupy. Konkretna liczba grup i dokładny sposób podziału będzie określony po zamknięciu listy zawodników ligowych.

Po podziale zawodników na docelowe grupy A,B,…  będziemy chcieli rozegrać przynajmniej jeszcze jedną kolejkę fazy grupowej w tym sezonie, aby zakończyć go w miarę możliwości przed wakacjami, a po wakacjach ruszyć od października z sezonem 2017/2018.

Do 30 marca można zgłaszać chęć gry w rozgrywkach ligowych. Zapisy przyjmowane są w recepcji Centrum Sportów Spokojna lub pod telefonem 664 759 302. Zapraszamy.